גבעת פלטין ברומא – המדריך המלא

גבעת פלטין ברומא (Palatine Hill Rome) נקראת גם: "גבעת הפאלאטיום"

גבעת הפלטין אולי מוצלת על ידי התהילה של השכן הסמוך שלה, הקולוסיאום, וחברות טיולים רבות ברומא מתעלמות ממנה, אבל לא תרצו לפספס אותה. 

שום ביקור ברומא אינו שלם ללא חקר יסודי של העיר העתיקה. 

גבעה מלכותית זו מתנשאת מעל הפורום הרומי והקרקס מקסימוס, חורבות ארמונותיה העתיקים שעדיין נראו מרחוק היו בעבר ביתם של הקיסרים ואתר המקדשים, והיתה במרכז המיתוס החשוב ביותר של רומא – האגדה על רומולוס ורמוס. 

אתם לא יכולים להבין את רומא העתיקה בלי להבין משהו מהפלטין וההיסטוריה המדהימה שלו . הפלטין הוא גם כמו גן עדן ירוק . פרחי בר צומחים בין ההריסות, ואולי תזהו ארנב מתרוצץ על פני הגבעה. 

בואו לכאן לפיקניק, או לחפש צל מתחת לעצים בגני פרנס. אפילו בשיא עונת התיירות, הפלטין שליו באופן מפתיע , אז זה מקום טוב לברוח מההמונים. 

ואז יש את הנופים הפנורמיים – אולי הטובים ביותר ברומא. מצד אחד, אתם יכולים להעריץ את קרקס מקסימוס מגבוה, ולהביט אל עבר גבעת האוונטין בצד השני של העמק. אבל הנופים המרהיבים ביותר נמצאים בצד השני, שם תוכלו לראות את חורבות המבוך של הפורום הרומי בשלמותן, הקולוסיאום וגבעת הקפיטולינה. לקבלת נקודת מבט רעננה על רומא וההיסטוריה שלה, אין מקום טוב יותר מהפלטין.

Palatine Hill
Palatine Hill

מהי גבעת הפלטין

 נחשב לאתר של היישוב הרומי העתיק ביותר. אזורים עצומים שבהם אתה צריך לשריין כמה רגעים ארוכים. מיד אחרי הקולוסיאום והפורום הרומי, אתר חובה ברשימת המונומנטים הרומיים. מקום יפה. אני ממליץ לקנות כרטיס משולב.

הפלטין היא המפורסמת ביותר מבין שבע הגבעות של רומא. ברומא העתיקה היא נחשבה לאחת השכונות הנחשקות ביותר בעיר, והייתה ביתם של אריסטוקרטים וקיסרים. האמינו שזה גם מיקומו של הלופרקל ( המערה שבה נמצאו רומולוס ורמוס על ידי הזאב). אסוציאציות אלה עם אגדות עתיקות וכוח אימפריאלי הפכו את הפלטין לאחד המקומות החשובים ביותר ברומא. 

כיום, הפלטין הוא אתר ארכיאולוגי נרחב, שבו חורבות הארמון הפלביאן והאצטדיון של דומיטיאנוס עדיין ניתן לראות, יחד עם הצריף האגדי של רומולוס. גם שרידי בית אוגוסטוס ובית ליביה נפתחו לקהל הרחב, ושווים ביקור בשל ציורי הקיר המדהימים והשמורים שלהם. 

היסטוריה

סיפורו של הפלטין מתחיל במיתוסים ובאגדות שלו. 

הרומאים הקדמונים האמינו שרומולוס ורמוס חיו פעם על הגבעה, ואף זיהו בקתה מתקופת הברזל כ"בקתת רומולוס " – ביתו של מייסד רומא. את שרידי הצריף הזה, שזכה להערצה על ידי הרומאים ושוחזר שוב ושוב במשך מאות שנים, ניתן לראות עד היום בפינה הדרום מערבית של הפלטין. 

מלבד אגדות, לפלטין יש ללא ספק מקורות עתיקים. על פי כמה הערכות, על הגבעה היו יישובים אנושיים כבר במאה ה-10 לפני הספירה. ההיסטוריון ליבי טען שהפלטין היה ביתם של הרומאים הראשונים, ובמשך מאות שנים הוא נחשב לאחת השכונות היוקרתיות בעיר. הפלטין היה רצוי מכמה סיבות – האסוציאציות המיתולוגיות, המיקום המרכזי, הנופים המרהיבים של העיר, הטמפרטורות הקרירות יותר בקיץ והאוויר הנקי יותר.

תושבי הפלטין קיבלו את הטוב משני העולמות, כשהם חיים במרכז העיר מבלי לסבול את הרעש והלכלוך של הרחובות למטה. במהלך התקופה הרפובליקנית, רומאים עשירים רבים חיו בווילות מפוארות על הפלטין. הגבעה הפכה מאוחר יותר לביתם של הקיסר הראשון של רומא, אוגוסטוס, כמו גם טיבריוס ודומיטיאנוס. 

הקיסרים הללו אחראים לרוב ההריסות המרשימות שאנו רואים כיום, כולל הארמון הפלבי, אצטדיון דומיטיאנוס ובית אוגוסטוס . מבנים עצומים אחרים, כמו מקדש אפולו (שנבנה בהוראת אוגוסטוס), והבניין הדקורטיבי המסתורי המכונה ספטיזודיום , נעלמו, וכמעט לא הותירו זכר לקיומם. 

בימי הביניים נבנו על הגבעה כנסיות ומנזרים שונים, ובתקופת הרנסנס משפחת פרנס השתמשה בחלק מהפלטין לגנים הבוטניים הפרטיים שלה.. לאחר הרנסנס, הפלטין נותר ללא פגע, עד שנפתח לציבור כאתר ארכיאולוגי.

עובדות על הגבעה

לפלטין חלק בלתי נפרד במיתוסים ובהיסטוריה של רומא. הנה כמה עובדות שאולי לא ידעתם:

 • המילה האנגלית "palace ", האיטלקית "palazzo" וה-"palais" הצרפתית, כולם חייבים את מקורם לפלטין. 
 • ענק נושף אש בשם קאקוס גר פעם במערה של הפלטין (או לפחות כך אומרים!). 
 • קניבל אכזרי זה היה מטיל אימה באופן קבוע על תושבי גבעת אוונטין השכנה, עד שלבסוף הובס על ידי הגיבור הרקולס
 • רומולוס (המייסד המיתולוגי של רומא) ואחיו התאום רמוס גרו גם הם במערה על הפלטין. הם התגלו על הפלטין וגודלו על ידי זאב
 • הקיסר אוגוסטוס נולד בפלטין, ולאחר מכן חי כאן בפאר כקיסר עם אשתו ליביה. בשרידי שני הבתים הללו (בית אוגוסטוס ובית ליביה) יש כמה מהאמנות העתיקה והמרשימה ביותר בעיר, והם מעוטרים להפליא בציורי קיר צבעוניים. 
 • הגנים הבוטניים הפרטיים הראשונים באירופה נבנו על ידי משפחת פרנסה על הפלטין. הקרדינל אלסנדרו פרנסה רכש חלק מהפלטין בשנת 1550 ויצר גנים בוטניים יפהפיים, הכוללים נימפאום, ציוורון ושפע של אמנות. למרות שהגנים יצאו משימוש עם הזמן, ניתן לבקר בחלקים מסוימים עד היום.
Palatine Hill
Palatine Hill

ביקור בגבעת הפלטין

איך מגיעים

 • האזור שמסביב פלטין מוגש היטב באמצעות תחבורה ציבורית, והוא נמצא במרחק הליכה קצר בלבד מתחנת המטרו קולוסאו (קו B)
 • יש גם המון אוטובוסים שעוצרים ליד הקולוסיאום, כמו 75 ו-87. 
 • אם אתם מתכננים להגיע לפלטין באוטובוס או במונית, קחו בחשבון שבשבתות וראשון, Via dei Fori Imperiali (הכביש המחבר בין פיאצה ונציה לקולוסיאום) סגור בעיקר לתנועה, כך שאולי תצטרכו ללכת חלק מהדרך, אבל זו הליכה מהנה מאוד ואנחנו דווקא ממליצים ללכת על Via dei Fori Imperiali.

מה לראות שם

ללא מדריך טיולים מומחה או ספר הדרכה, זה יכול להיות קשה להבין את הריסות הפלטין. עם זאת, בעוד שחלק מהשרידים הם מעט יותר מערימת לבנים, מבנים אחרים השתמרו היטב באופן מפתיע.

אלו הם האתרים שחובה לראות בפלטין:

 • הארמון הפלבי (ידוע גם בשם דומוס פלביה או דומוס אוגוסטנה). הארמון העצום הזה נבנה בתקופת שלטונו של הקיסר דומיטיאנוס בשנת 92 לספירה, ולאחר מכן הורחב על ידי ספטימיוס סוורוס. למרות שאתם יכולים להתקרב להריסות בפלטין, הקפידו לבדוק גם את הנוף מהקרקס מקסימוס – כשאתם עומד מתחת לפלטין, אתם באמת מקבלים תחושה של גודלו העצום של הארמון. 
 • האצטדיון של דומיטיאנוס . היה ויכוח על התפקוד המדויק של הבניין הזה, שכן למרות שהוא דומה להיפודרום, ייתכן שזה היה הגן הפרטי של הקיסר. לא משנה מה מטרתו, הבנייה המרשימה הזו הייתה בהחלט חלק מהארמון הקיסרי. 
 • בית אוגוסטוס ובית ליביה. ניתן לבקר בבתי הקיסר אוגוסטוס ורעייתו ליביה, אך יש להזמין כרטיסים בנפרד ומראש. ציורי הקיר הצבעוניים יפים להפליא ושמורים היטב, ותוכלו אפילו לבקר בחדר העבודה הפרטי של אוגוסטוס. 
 • מוזיאון הפלטין . המוזיאון הקטן הזה מכיל תצוגה של פסלים רומיים, כולל ממצאים מההיפודרום. המידע במוזיאון מספק הקשר היסטורי רב ערך, וחלק מהחפצים המוצגים מתוארכים למקורות ההיסטוריה הרומית.
 • אז מה ניתן לראות בפלטין? פשוט מאוד, רומא, כמו שמעולם לא ראיתם אותה קודם. "עוצר נשימה" הוא שם תואר שעושה שימוש מוגזם, אבל הפנורמה המרהיבה של הפורום הרומי עשויה להשאיר אותכם מקוצרי נשימה זמנית.

עצות חשובות

הפיקו את המרב מהטיול שלכם עם הטיפים הפנימיים שלנו:

 • תכננו את הסיור שלכם בקפידה. אם תכננתם יום שלם של סיורים ואתם עושים את הפורום הרומי ו/או הקולוסיאום באותו יום, שקלו לעשות את הפלטין במהלך החלק החם ביותר של היום. הביאו ארוחת צהריים ארוזה והפיקו את המרב מהצל כשהוא סוער. יש מזרקות מים שתייה בדרך, אז הביאו את הבקבוק למילוי מחדש.
 • קחו מדריך. הצטרפו לסיור מודרך (כולל הפורום הרומי והקולוסיאום) לחוויה מעמיקה יותר, ללמוד על ההיסטוריה המרתקת של הגבעה ולשמוע סיפורים של הקיסרים שחיו ומתו כאן. ההסברים של מדריך בקיא ללא ספק יעשירו את הביקור שלכם – אתם לא רוצים להיות מאותם תיירים שמסתובבים ללא מטרה סביב הגבעה, בלי מושג על מה הם מסתכלים.
 • הזמינו כרטיסים לבית אוגוסטוס. שרידי בית אוגוסטוס ובית ליביה הם סוד, ואנשים רבים מבקרים בפלטין מבלי להבין שהם בכלל קיימים. כשאתם מבקרים בפלטין, קצת תכנון משתלם.
 • תביאו מצלמה, הנוף של רומא מכאן מהמם!
Powered by GetYourGuide

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקולוסיאום מתחילה כאן