הקולוסיאום ברומא מדריך למטיילים

ביקור בקולוסיאום המרהיב ברומא לעולם לא מצליח לעצור את נשימתכם. כשצועדים לעבר המבנה האיקוני הזה, אי אפשר שלא לתהות על ההיסטוריה העשירה שלו, על האירועים שהתרחשו בין כתליו ועל הגאונות שמאחורי הארכיטקטורה המדהימה שלו. ואכן, הפלא מעורר היראה הזה שובה את דמיונם של אנשים כבר מאות שנים, וקשריו המרתקים עם היהודים הופכים אותו למסקרן עוד יותר. הגיע הזמן לצלול עמוק יותר ולחקור את הפיתוי הבלתי נשלט של הקולוסיאום כאשר אנו מציגים בפניכם מדריך מקיף על האוצר הסמלי הזה של רומא.

צאו למסע שובה לב בעודכם חושפים את ההיסטוריה העמוקה, הארכיטקטורה עוצרת הנשימה, אירועי החובה ומאמצי השחזור המרשימים של הקולוסיאום, תוך חשיפת הקשר המפתיע בין אנדרטה קסומה זו לקהילה היהודית.

גלו את ההיסטוריה העשירה של הקולוסיאום

הקולוסיאום, הידוע גם בשם האמפיתיאטרון הפלאבי, ניצב כאחד מציוני הדרך האיקוניים ביותר של רומא העתיקה. ההיסטוריה שלה שתחילתה 70-80 לספירה, כאשר הבנייה החלה תחת שלטונו של הקיסר אספסיאנוס. המבנה המרשים הזה, שיכול היה להכיל מעל 50,000 צופים, סיפק במה למגוון רחב של אירועים, כגון קרבות גלדיאטורים, ציד בעלי חיים וקרבות ימיים, כדי לבדר את ההמונים ולהציג את עוצמתה של האימפריה הרומית.

את בניית הקולוסיאום יזם הקיסר אספסיאנוס, מייסד השושלת הפלאבית. האמפיתיאטרון העצום הזה נבנה באתר של אגם מלאכותי ששימש כחלק מבית הזהב של נירון, מתחם מפואר עצום. כסמל לחזרתה של רומא לגדולה לאחר החריגות של שלטונו העריץ של נירון, התכוון אספסיאנוס שהקולוסיאום יהיה מתנה לעם הרומי. הבנייה הושלמה תחת בנו של אספסיאנוס, הקיסר טיטוס, בשנת 80 לספירה; האמפיתיאטרון שונה עוד יותר תחת אחיו הצעיר, הקיסר דומיטיאנוס.

הקולוסיאום נחנך בסדרה של אירועים מרהיבים שנפרשו על פני 100 ימים. חגיגות אלה הציגו מגוון רחב של משקפיים, כולל קרבות גלדיאטורים, ציד חיות, שחזורים של קרבות מפורסמים, ואפילו תצוגות אוקיאניות, שם הזירה הוצפה כדי לביים קרבות ימיים מדומים. אירועים אלה שימשו אמצעי עבור הקיסרים להפגין את כוחם ומשאביהם, תוך מתן אפשרות לאוכלוסייה להתמכר לריגוש של ספורט הדם.

כציון דרך אדריכלי ותרבותי משמעותי, הקולוסיאום היה עד לעלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית. לאורך ההיסטוריה עבר האמפיתיאטרון שינויים ושינויים שונים, כגון הוספת ההיפוגאום – קומפלקס תת-קרקעי של מנהרות וחדרים שהקלו על מלאכת הבמה של המשקפיים. עם הזמן, הקולוסיאום סבל גם מפגעי אסונות טבע, ונדליזם וגניבת אבנים. למרות ניסיונות אלה, הקולוסיאום מחזיק מעמד כסמל של רומא העתיקה ועדות לשאפתנות חסרת הגבולות וליכולת ההנדסית של הרומאים.

כיום, הקולוסיאום עומד כתזכורת רבת עוצמה לתהילת העבר של רומא; היא מושכת מיליוני מבקרים מדי שנה, שבאים להתפעל מגדולתה וללמוד על ההיסטוריה המרתקת שלה. בחלקים מאוחרים יותר נחקור את הארכיטקטורה המרשימה של המבנה המונומנטלי הזה, נגלה את האירועים שממשיכים למשוך המונים אל קירותיו רבי הקומות, ונחשוף את הקשר המפתיע בין הקולוסיאום לעם היהודי.

מתפעל מיצירת המופת של אדריכלות הקולוסיאום

הקולוסיאום, הידוע גם בשם האמפיתיאטרון הפלאבי, הוא עדות לפאר ההנדסה והאדריכלות הרומית. עיצובו מציג את החדשנות והחזון של האימפריה הרומית בשיאה. מבט מקרוב על המאפיינים האדריכליים של הקולוסיאום מגלה מספר גורמים מרכזיים שתרמו למעמדו האיקוני בין ציוני הדרך ההיסטוריים המשמעותיים ביותר בעולם.

חלקו החיצוני של הקולוסיאום מתהדר בצורה אליפטית, שאורכה כ-188 מטרים ורוחבה כ-156 מטרים. הוא התנשא לגובה של כ-50 מטרים עם ארבעה מפלסים, שכל אחד מהם מעוטר בסגנונות אדריכליים ייחודיים. הבניין עשה שימוש בעיקר באבן גיר טרוורטין, טופה ובטון, שהפגינו את מיומנותם של הרומאים בשימוש מיומן בחומרי בנייה.

המבנה והעיצוב הייחודיים של הקולוסיאום

אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר בעיצוב הקולוסיאום הוא השימוש החדשני בקשתות וקמרונות. הבניין מכיל 80 כניסות מקושתות לאורך קומת הקרקע, שאפשרו ניהול קהל יעיל, בעוד קמרונות החבית הייחודיים חילקו את המשקל העצום של מבנה האבן באופן שווה. חלל הפנים בנוי מסדרה של מסדרונות וגרמי מדרגות קונצנטריים המספקים גישה לשכבות הישיבה השונות ולנקודות התצפית.

הקולוסיאום כולל גם מפלס תת-קרקעי מתוחכם המכונה היפוגאום, המורכב מתאים, מנהרות ומעברים ששימשו למטרות שונות. ההיפוגאום הקל על ארגון תחרויות גלדיאטורים, ציד בעלי חיים ומופעי ראווה ציבוריים אחרים שנערכו בזירה. מנגנונים כגון דלתות מלכודת ומעליות אפשרו תיאום חלק של האירועים והוסיפו לפיתוי של חוויית הקולוסיאום.

סטטוס איקוני ופלאים הנדסיים

הברק האדריכלי של עיצוב הקולוסיאום מתעלה מעבר למראה הפיזי שלו. החדשנות והדיוק המוצגים בבנייתו מדגימים את התגלמות היכולות ההנדסיות הרומיות. העיצוב הגאוני של האמפיתיאטרון הכיל לא רק אירועים ומופעים בקנה מידה גדול, אלא גם מערכת ניקוז משוכללת וטכניקות אוורור חדישות. תכונות יוצאות דופן אלה תרמו לנוכחותו מעוררת ההשראה של הקולוסיאום ולהשפעתו המתמשכת.

יתר על כן, יכולתו של הקולוסיאום להכיל עד 50,000 צופים הופכת אותו למבנה עצום של ימי קדם. היא שימשה לא רק כמרכז לפעילויות פנאי ובידור, אלא גם כהשתקפות של עוצמתה ועוצמתה של רומא בימי הזוהר הקיסריים שלה. השילוב של אסתטיקה, פונקציונליות וסמליות של הקולוסיאום הופך אותו ליצירת מופת אמיתית של אדריכלות עתיקה.

הבנת הארכיטקטורה של הקולוסיאום

כדי להבין באופן מלא את גודל המשמעות האדריכלית של הקולוסיאום, חיוני להבין את האלמנטים השונים התורמים למבנה יוצא הדופן שלו. מהשימוש המעשי בחומרים וחידושים הנדסיים ועד לייצוג סמלי של הכוח והיוקרה הרומיים, הקולוסיאום ניצב כאנדרטה נצחית המשקפת את המורכבות והפאר של האימפריה הרומית. כשאתם מבקרים בקולוסיאום, היו מוכנים לטבול את עצמכם במעמקי מהותו ההיסטורית, התרבותית והאדריכלית, ולחבר אתכם לעולם שהיה פעם – התגלמות הציוויליזציה האנושית.

אירועים שאסור לפספס בקולוסיאום

הקולוסיאום, כאייקון היסטורי ותרבותי חשוב, מארח מגוון אירועים לאורך כל השנה, שיכולים להעשיר את החוויה של תיירים ומבקרים כאחד. אירועים אלה מספקים הזדמנות ייחודית לחקור את הקולוסיאום ואת העבר המפורסם שלו. בחלק זה נדון באירועים שנתיים, אירועים מיוחדים, שחזורים היסטוריים ופעילויות מרתקות אחרות ששווה לחוות בעת ביקור בקולוסיאום.

אירועים שנתיים ואירועים מיוחדים

הקולוסיאום מארח מספר אירועים שנתיים החולקים כבוד לחשיבותו בהיסטוריה הרומית. אירוע ראוי אחד הוא 'Natale di Roma' או חגיגת יום ההולדת של רומא שנערך ב -21 באפריל. חגיגה זו כוללת תהלוכה של אנשים לבושים בתלבושות רומיות מסורתיות ושחזור היסטורי מרתק בקולוסיאום. בנוסף, ימי המורשת האירופית הנערכים בספטמבר הם זמן נוסף לבקר בו כאשר האנדרטה פתוחה לציבור בחינם, כמו גם ביום התרבות הלאומי של איטליה באוקטובר.

שחזורי גלדיאטורים

אחד האירועים הפופולריים ביותר בקולוסיאום הוא שחזורי הגלדיאטור, מחווה ללוחמים העזים, שלחמו בעבר בזירה העתיקה. משקפיים אלה הם לא רק משעשעים אלא גם חינוכיים, ומציעים תובנות על חייהם וטכניקות הלחימה של גלדיאטורים רומיים עתיקים. בדרך כלל, אירועים אלה מתקיימים בחודשים החמים יותר מאפריל עד אוקטובר, עם לוח זמנים מיוחד זמין באינטרנט או במשרד הכרטיסים. חשוב להזמין כרטיסים מראש, מכיוון שאירועים אלה לרוב נמכרים במהירות.

מופעי אור וקול

אירוע נוסף שמעורר לחיים את הקולוסיאום הוא מופעי האור והסאונד המתקיימים מעת לעת לאורך כל השנה. אירועים אלה משלבים מדיה חזותית שובת לב, הופעות חיות וטכנולוגיית שמע חדישה כדי לספר את סיפורו של הקולוסיאום וההיסטוריה העתיקה של רומא. מופעים אלה מספקים חוויה ייחודית וסוחפת, ומוסיפים עומק להבנתכם את האנדרטה האיקונית הזו של הציוויליזציה הרומית.

לחקור את אזור הקולוסיאום

מעבר לאירועים המתקיימים בתוך הקולוסיאום עצמו, האזור שמסביב מציע שפע של הזדמנויות לחקור ולגלות. הפורום הרומי (Roman Forum) וגבעת הפאלאטיום (Palatine Hill) נמצאים במרחק הליכה קצר משם, ושניהם אתרי חובה לכל מי שמתעניין ברומא העתיקה. כדאי גם לחקור את המוזיאונים, הגלריות והפלאים האדריכליים הסמוכים הרבים החושפים יותר על ההקשר ההיסטורי והמשמעות של הקולוסיאום, כפי שהזכרנו בסעיפים הקודמים על ההיסטוריה והארכיטקטורה שלו.

לסיכום, ביקור בקולוסיאום אינו שלם מבלי להשתתף באירועים הייחודיים שלו ולטבול את עצמך באווירה של רומא העתיקה. על ידי חיפוש חוויות אלה, תוכלו להשיג הבנה עמוקה יותר והערכה של תפקיד הקולוסיאום בהיסטוריה, אדריכלות ותרבות.

מאמצי השיקום: שימור הקולוסיאום לדורות הבאים

במשך מאות שנים, הקולוסיאום התמודד עם מספר אתגרים, כולל אסונות טבע, הזנחה וזיהום. כתוצאה מכך, מאמצי שיקום רבים ניסו לשמר ולתחזק את האנדרטה האייקונית הזו. ההיסטוריה של יוזמות אלה משקפת את המסירות והנחישות של מומחים ורשויות כאחד לשמור על אחד מאתרי המורשת היקרים ביותר בעולם.

עבודות השחזור הראשונות הידועות על הקולוסיאום החלו במאה ה-5, כאשר האימפריה הרומית קרסה. התערבויות נוספות התרחשו לאורך ימי הביניים, כאשר הפרויקטים המשמעותיים ביותר הושקו במהלך תקופות הרנסאנס והבארוק. עם זאת, רק במאות ה-19 וה-20 הפכו מבצעי שיקום שיטתיים ויסודיים לנורמה, והתייחסו לנזקים שנגרמו על ידי מאות שנים של הזנחה ואירועים הרסניים, כגון רעידות אדמה.

אתגרים מתמשכים העומדים בפני שימור הקולוסיאום ושימורו

למרות מאמצים נרחבים אלה, שימור הקולוסיאום נותר משימה מכבידה. חשיפה לאיתני הטבע, בעיקר זיהום אוויר, גבתה מחיר מהמבנה, וגרמה לשחיקה של אבן הטרוורטין המקורית. יתר על כן, זרם התיירים הבלתי פוסק והשפעות העיור סביב האנדרטה החריפו את הידרדרותה.

יתר על כן, כאתר ארכיאולוגי, הקולוסיאום עדיין מסתיר חדרים תת-קרקעיים ומעברים שטרם נחשפו, מה שמציב אתגרים נוספים למאמצי שימור עתידיים. לאור סוגיות אלה, על מומחי השיקום לאזן בין חשיפת ממצאים ארכיאולוגיים חדשים לבין מניעת פגיעה נוספת באנדרטה.

תוכניות עתידיות לשיקום ושימור הקולוסיאום

בשנים האחרונות הגדילה ממשלת איטליה את המימון והתמיכה בפרויקטים לשיקום הקולוסיאום. בסך הכל הושקעו 25 מיליון אירו בפרויקט שיקום רב-שלבי נרחב, שהושלם בשנת 2016, שכלל ניקוי חזית, חיזוק המבנה ושיפור השירותים למבקרים. בשנת 2021 הוכרז על התפתחות משמעותית נוספת: התקנת קומה חדשה שתשחזר את ההיכל המקורי ותספק הבנה טובה יותר של השימוש במבנה בימי קדם.

בנוסף, עלו הצעות להקמת אזור להולכי רגל סביב הקולוסיאום כדי למתן את השפעת זיהום כלי הרכב ולהפחית את צפיפות המבקרים, מה שיתרום עוד יותר למאמצי השימור.

תפקידה של ממשלת איטליה והקהילה בשימור הקולוסיאום

ממשלת איטליה ממלאת תפקיד מרכזי במימון ובפיקוח על עבודות השיקום של הקולוסיאום באמצעות Soprintendenza Speciale per il Colosseo, מחלקה מיוחדת במשרד למורשת תרבותית ופעילויות. יתר על כן, שיתוף פעולה עם ארגונים פרטיים, כגון קבוצת Tods, מציג את הסינרגיה של שותפויות ציבוריות ופרטיות בשימור המורשת היקרה של איטליה.

מלבד התרומות של מוסדות ומפעלים, הקהילה הרחבה, כולל תיירים, חייבת לכבד ולהבין את החשיבות של שימור פנינה היסטורית זו. על ידי שמירה על הכללים והתקנות שנקבעו לביקור בקולוסיאום, הדורות הבאים יכולים להמשיך להעריץ וללמוד מהמבנה האיקוני הזה.

טיפים לביקור בלתי נשכח בקולוסיאום

ביקור בקולוסיאום הוא אתר חובה לכל תייר שרוצה לחזור אחורה בזמן ולטבול את עצמם בהיסטוריה העשירה של רומא העתיקה. כדי להפוך את החוויה שלכם לבלתי נשכחת, הנה כמה טיפים להבטחת ביקור בלתי נשכח במבנה האיקוני הזה.

הזמנים הטובים ביותר לבקר בקולוסיאום

הזמן הטוב ביותר לבקר בקולוסיאום הוא במהלך האביב או הסתיו, כאשר מזג האוויר מתון וההמונים פחות צפופים. החודשים אפריל, מאי, ספטמבר ואוקטובר מציעים טמפרטורות נוחות ואווירה רגועה יותר. בעוד חודשי הקיץ, כמו יולי ואוגוסט, למשוך יותר תיירים וטמפרטורות גבוהות יותר, אשר עשוי להפוך את הביקור שלך פחות מהנה. כדאי גם להגיע מוקדם בבוקר, רצוי סביב שעת הפתיחה, כדי להימנע מהתורים ומחום הצהריים.

אפשרויות סיור והצעות

כשמדובר בסיור בקולוסיאום, ישנן אפשרויות שונות זמינות. תוכלו לבחור בין סיור בהדרכה עצמית, באמצעות מדריך שמע או פשוט לחקור בעצמכם, לבין סיור מודרך עם מדריך בקיא שיכול לספק עובדות ופרטים מעניינים על ההיסטוריה והארכיטקטורה של הקולוסיאום. סיורים מודרכים כוללים לעתים קרובות גם גישה לאזורים מוגבלים, כגון החדרים התת-קרקעיים והמפלסים העליונים, שיכולים להציע נקודות מבט ייחודיות על פלא עתיק זה. אם יש לך זמן מוגבל, שקול לקנות כרטיס דלג על הקו או להצטרף לסיור בקבוצה קטנה כדי להפיק את המרב מהביקור שלך.

מה ללבוש ולהביא בעת ביקור בקולוסיאום

נוחות היא המפתח בעת ביקור בקולוסיאום. מכיוון שסביר להניח שתהיו על הרגליים במשך מספר שעות ותטפסו במדרגות תלולות, חיוני לנעול נעליים נוחות עם תמיכה טובה. מומלץ גם ללבוש בגדים קלים ונושמים, שכן יכול להיות חם וצפוף בתוך האנדרטה. קרם הגנה, משקפי שמש וכובע הם פריטים חיוניים במהלך חודשי הקיץ כדי להגן על עצמכם מפני קרני השמש. בנוסף, הביאו בקבוק מים למילוי חוזר כדי לשמור על הידרציה, שכן ישנן מזרקות שתייה זמינות ברחבי מתחם הקולוסיאום.

מידע על דמי כניסה, כרטיסים וסיורים

הקולוסיאום מציע אפשרויות כרטיסים שונות כדי להתאים להעדפות מבקרים שונות. כרטיס כניסה סטנדרטי, הכולל גישה לפורום הרומי ולגבעת הפלטין, נע בין 12 ל -16 אירו בהתאם לעונה. דמי כניסה מוזלים זמינים לקבוצות מבקרים ספציפיות, כגון אזרחי האיחוד האירופי בגילאי 18-25, וסיורים מודרכים כרוכים בתשלום נוסף. ילדים מתחת לגיל 18 ואזרחי האיחוד האירופי מעל גיל 65 זכאים לכניסה חופשית. חבילות תיור שונות זמינות, החל מכניסה בסיסית ועד סיורים מודרכים מקיפים, אותם ניתן להזמין באינטרנט כדי להימנע מטרחה של הרגע האחרון.

אם אתם מתכננים לבקר באטרקציות אחרות ברומא, מעבר רומא עשוי להיות אפשרות חסכונית יותר. הכרטיס מקנה כניסה לשני מוזיאונים או אתרים ארכיאולוגיים תוך 48 שעות, כולל גישה לקולוסיאום, לפורום הרומי ולגבעת הפאלאטין, כמו גם הנחות באטרקציות, חנויות ומסעדות שונות ברחבי העיר. מומלץ מאוד לרכוש כרטיסים מראש, באינטרנט או בנקודות מכירה ייעודיות, כדי להימנע מהתורים הארוכים שעלולים להיווצר בכניסה.

ביקור בקולוסיאום הוא חוויה בלתי נשכחת המציעה הצצה לפאר של רומא העתיקה. על ידי ביצוע טיפים אלה, תהיה מוכן היטב להפיק את המרב מזמנך באתר יוצא דופן זה וליצור זיכרונות מתמשכים. בחלק הבא נדון בקשר המפתיע בין הקולוסיאום ליהודים, המוסיף נדבך מרתק נוסף לאוצר ההיסטורי הזה.

הקשר המפתיע בין הקולוסיאום ליהודים

לקולוסיאום, סמל איקוני של רומא והאדריכלות הרומית העתיקה, יש קשר היסטורי עמוק ובלתי צפוי עם העם היהודי. כדי להבין את מערכת היחסים השזורה בין הקולוסיאום לבין היהודים, יש להתעמק בהיסטוריה המורכבת של רומא העתיקה וביחסי הגומלין שלה עם האוכלוסייה היהודית.

היחסים בין רומא העתיקה ליהודים

בתקופת האימפריה הרומית הייתה ליהודים נוכחות ייחודית ומכרעת באימפריה. למרות ששמרו על זהות דתית ותרבותית נפרדת, האוכלוסייה היהודית הייתה מעורבת בעיקר במסחר, בעסקים ובענייני החברה ברחבי רומא. השלטון הרומי אפשר מידה מסוימת של אוטונומיה לקהילה היהודית, שאפשרה להם לקיים את אמונותיהם ומנהגיהם הדתיים ללא הפרעה משמעותית.

התפקידים שמילאו היהודים בהיסטוריה ובבנייה של הקולוסיאום

בניית הקולוסיאום החלה תחת שלטונו של הקיסר אספסיאנוס, שהיה אחראי גם לדיכוי המרד היהודי בשנת 70 לספירה, שהוביל למצור על ירושלים. לאחר התבוסה נלקחו יהודים רבים כעבדים ונשלחו לרומא. עבדים יהודים אלה, שהיו מיומנים במלאכות שונות, אולצו לעבוד בבניית הקולוסיאום. יכולותיהם הטכניות תרמו באופן משמעותי לבניית הפלא האדריכלי.

עבדים יהודים ותרומתם לתכנון הקולוסיאום ולבנייתו

ברחבי האימפריה הרומית, אנשים משועבדים מרקעים שונים מילאו לעתים קרובות תפקיד חיוני בבניית יצירות אדריכליות משמעותיות. עבדים יהודים הביאו מומחיות ספציפית בגילוף אבן, בנייה והנדסה שסייעו בפיתוח המבנה המונומנטלי של הקולוסיאום. אומנותם ניכרת בפרטים המורכבים של הקשתות, העמודים והפסלים המעטרים את המבנה. בנוסף, הקולוסיאום מומן בחלקו על ידי השלל שנלקח מהמצור על ירושלים, מה שקשר עוד יותר את ההיסטוריה שלו עם הקהילה היהודית.

הקשר של הקולוסיאום למרד היהודי ולמצור על ירושלים

בניית הקולוסיאום קשורה קשר הדוק לתוצאות המרד היהודי והמצור על ירושלים בשנת 70 לספירה. אירוע קטקליסטי זה הביא לחורבן בית שני ולפיזור האוכלוסייה היהודית, והשפיע באופן דרמטי על ההיסטוריה שלהם. בניית הקולוסיאום נתפסה כייצוג סמלי של ניצחונה הצבאי של רומא על היהודים.

לסיכום, הקשר בין הקולוסיאום ליהודים נטוע עמוק בהיסטוריה של רומא העתיקה, המרד היהודי ופיזור העם היהודי לאחר מכן. כשאתם מבקרים בקולוסיאום וסופגים את הארכיטקטורה המרשימה וההיסטוריה העשירה שלו, זכרו את הסיפור הפחות מוכר של האנשים היהודים שתרמו לסמל האיקוני הזה של רומא העתיקה.

השוואת המאפיינים האדריכליים של הקולוסיאום

הטבלה הבאה מדגישה כמה מאפיינים אדריכליים מרכזיים של הקולוסיאום ומספקת השוואה קצרה עם אמפיתיאטראות עתיקים דומים אחרים.

תכונה הקולוסיאום דוגמה לאמפיתיאטרון עתיק אחר
חומרי בנייה אבן גיר טרוורטין, טוף ובטון אמפיתיאטרון קפואה: טוף ובטון
תפוסת מקומות ישיבה 50,000 – 80,000 צופים נים ארנה (צרפת): 24,000 צופים

שאלות נפוצות: הקולוסיאום ברומא מדריך טיולים

קבלו תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר על הקולוסיאום המלכותי ברומא, איטליה.

 • מתי נבנה הקולוסיאום ומדוע הוא נבנה?
  הקולוסיאום נבנה בין השנים 70-80 לספירה תחת שלטונו של הקיסר אספסיאנוס. הוא נבנה בעיקר כדי לארח מחזות ראווה ציבוריים גדולים, קרבות גלדיאטורים ואירועים אחרים כהפגנה של כוחה ויוקרתה של רומא.
 • כמה אנשים יכול היה הקולוסיאום להכיל, וכיצד אורגנו סידורי הישיבה?
  הקולוסיאום יכול להכיל בין 50,000 ל-80,000 צופים. הישיבה אורגנה במערכת מדורגת, עם מושבים שהוקצו לפי מעמד חברתי. מעמדות חברתיים גבוהים יותר ישבו קרוב יותר לזירה, בעוד מעמדות נמוכים יותר ישבו ברמות גבוהות יותר.
 • אילו חומרים שימשו לבניית הקולוסיאום?
  החומרים העיקריים בקולוסיאום כללו אבן גיר טרוורטין לקירות החיצוניים, טופה (סוג של סלע וולקני נקבובי) לקירות הפנימיים, ובטון לתקרות המקומרות ולמבנה המשנה.
 • אילו סוגי אירועים נערכו בקולוסיאום, מלבד קרבות גלדיאטורים?
  מלבד תחרויות גלדיאטורים, הקולוסיאום אירח מגוון אירועים כגון ציד בעלי חיים, קרבות ימיים מדומים, שחזורי קרבות ומחזות היסטוריים המבוססים על המיתולוגיה הקלאסית. בנוסף, הוא שימש כמקום להוצאות להורג פומביות ולמחזות דרמטיים.
 • האם חלקים כלשהם של הקולוסיאום מחוץ לתחום למבקרים?
  אזורים מסוימים בקולוסיאום עשויים להיות מוגבלים עקב מאמצי שיקום מתמשכים, וחלקים מסוימים עשויים להיות נגישים רק באמצעות סיורים מודרכים. כדי לגשת לחלקים כגון המעברים התת-קרקעיים, השכבה השלישית או בית הספר לגלדיאטורים, המבקרים יצטרכו להזמין סיור מיוחד או לבקר במהלך אירועים ספציפיים.
 • כמה זמן נמשכים ביקורים טיפוסיים בקולוסיאום, והאם המבקרים צריכים להזמין מראש את הכרטיסים או הסיורים שלהם?
  ביקורים בקולוסיאום יכולים להימשך בין 1-3 שעות, תלוי בסוג הסיור או בכמות החקירה הרצויה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש או סיורים מודרכים כדי להימנע מזמני המתנה ארוכים, במיוחד בעונות שיא התיירות או כאשר מתקיימים אירועים מיוחדים.

יתרונות הביקור בקולוסיאום ברומא

גלו את היתרונות של חקר האנדרטה המפורסמת בעולם

 • ניסיון היסטורי עשיר: התעמקו בהיסטוריה המרתקת של הקולוסיאום, מבנייתו תחת הקיסר אספסיאנוס ועד למאמצי השיקום המתמשכים שלו.
 • פלא אדריכלי: העריכו את טכניקות העיצוב וההנדסה המורכבות המשמשות לבניית הקולוסיאום האייקוני, שעמד במבחן הזמן.
 • אירועים מרגשים: צפו באירועים שנתיים ובאירועים מיוחדים, כגון שחזורי גלדיאטורים, בקולוסיאום לחוויה בלתי נשכחת באמת.
 • תכנון מושכל: למד את הזמנים הטובים ביותר לבקר, אפשרויות סיור, ומה ללבוש ולהביא כדי להבטיח את החוויה המהנה והחינוכית ביותר.
 • מאמצי שימור: קבל תובנה לגבי האתגרים והאסטרטגיות המתמשכים לשימור הקולוסיאום לדורות הבאים.
 • חיבורים מפתיעים: חשפו את הקשר המסקרן בין ההיסטוריה של הקולוסיאום ליהודים, והעצימו את הבנתכם את משמעות האנדרטה.
Powered by GetYourGuide

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקולוסיאום מתחילה כאן