קשת קונסטנטינוס ליד הקולוסיאום – מה צריך לדעת

ארקוס קונסטנטיני, הידוע גם בשם קשת קונסטנטין (The Arch of Constantine, איטלקית: Arco di Costantino) ממוקמת ברומא, איטליה. 

זהו אחד מציוני הדרך המשמעותיים ביותר ברומא ומושך אליו תיירים מכל העולם. 

לפניכם מדריך מקיף לחקר ארקוס קונסטנטיני ברומא.

"שער הניצחון של האימפריה הרומית ליד הקולוסיאום"

קשת קונסטנטינוס ממוקמת ליד הקולוסיאום. למרות שהוא ממוקם ליד הקולוסיאום ברומא, ושערי הניצחון בפריז, ברלין וכו' אומרים שהוא היווה השראה ליצירת שערי הניצחון בכל רחבי העולם.

the arch of constantine
the arch of constantine

היסטוריה ואדריכלות

כל מי שמתעניין בהיסטוריה הרומית ותולדות הנצרות מכיר ויודע על קונסטנטין שהיה הקיסר הרומאי הראשון שבתקופות הפכה הנצרות לדת חוקית האימפריה. הקשת הוקמה לאחר נצחונו של קונסטנטין על יריבו מקסנטיוס בשנת 312 הנצחון שבעקבותיו השתלט על כל האימפריה וניצחון זה בא לו אחרי חלומו המפורסם אותו סיפר לפיו ראה צלב ונאמר לו שבעזרת הצלב ינצח.
חלק מהתבליטים, אלה העגולים, נלקחו מאתרים הקדומים לקונסטנטין והם מציגים עדיין את הקיסר כפי שנהגו הרומאים דאז להציג. בחלק האחר, ניכרת כבר הגישה הנוצרית ובה דמויות אנשי הצבא כולן זהות ורק הקיסר יושב, ולא עומד בתנוחה ניצחון, בדמותו שכל אדם רגיל רק גבוהה יותר.

קשת קונסטנטינוס נבנתה בשנת 315 לספירה כדי להנציח את ניצחונו של הקיסר קונסטנטינוס על מקסנטיוס בקרב על גשר מילוויאן. הוא ממוקם ליד הקולוסיאום והפורום הרומי, מה שהופך אותו ליעד פופולרי עבור תיירים המבקרים באתרים היסטוריים אלה.

גובה הקשת 21 מטר, רוחב 25.9 מטר ועומק 7.4 מטר. היא עשויה משיש לבן ומעוטרת בתבליטים ופסלים המתארים את אירועי ניצחונו של קונסטנטינוס. ישנן שלוש קשתות, כאשר הקשת המרכזית היא הגדולה ביותר.

the arch of constantine
the arch of constantine

מה לראות

כאשר תתקרבו לקשת, לא תוכלו שלא להתרגש מהגודל והיופי שלה. 

הקשת מעוטרת בשפע תבליטים ופסלים, וכל צד של הקשת מספר סיפור אחר. בצד הפונה לקולוסיאום, תראו תבליטים המתארים את ניצחונו של קונסטנטינוס על מקסנטיוס. בצד הפונה לגבעת הפלטין, תראו תבליטים המתארים סצנות מחייו של טראיאנוס (מרקוס אולפיוס נרבה טראיאנוס היה קיסר רומי ששלט בין השנים 98-117 לספירה. הוא היה הקיסר הלא איטלקי הראשון והקיסר הראשון שלא נולד למשפחה הקיסרית. הוא זכור כאחד הקיסרים המוצלחים והמוכשרים שהרחיבו את האימפריה הרומית ויזמו מספר רפורמות חשובות. הוא נודע גם בהצלחותיו הצבאיות, כולל מסעות נגד הדאקים והפרטים – the Dacians and the Parthians).

כשתלכו דרך הקשת, תראו פסלים של אסירים דאקים שנלקחו במהלך מסעותיו של טראיאנוס. פסלים אלה נוצרו במקור עבור קשת טראיאנוס ולאחר מכן נעשה בהם שימוש חוזר עבור קשת קונסטנטינוס (קשת טראיאנוס היא קשת ניצחון הממוקמת בבנבנטו, איטליה. נבנתה בשנת 114 לספירה על ידי הקיסר הרומי טראיאנוס כדי להנציח את ניצחונותיו במלחמות דאקיה. הקשת מעוטרת בתבליטים המתארים סצנות מהמלחמות, וכן כתובת הקדשה שנכתבה על ידי הסנאט ואנשי רומא. זהו שער הניצחון העתיק ביותר ששרד באיטליה ומהווה דוגמה חשובה לאמנות האימפריאלית הרומית).

המאפיין המרשים ביותר של קשת קונסטנטינוס הוא 12 הפסלים הגדולים של אלים ואלות המעטרים את חלקה העליון של הקשת. פסלים אלו נלקחו ממבנים אחרים ושימשו שימוש חוזר לקשת קונסטנטינוס.

the arch of constantine
the arch of constantine

טיפים לביקור:

קשת קונסטנטינוס ממוקמת ליד הקולוסיאום והפורום הרומי, מה שהופך אותה לעצירה קלה בכל סיור באתרים ההיסטוריים של רומא. 

הנה כמה טיפים שיהפכו את הביקור שלכם למהנה יותר:

 • תכננו לבקר בקשת בבוקר או אחר הצהריים המאוחרים כדי להימנע מההמונים.
 • הביאו מצלמה כדי ללכוד את התבליטים והפסלים המדהימים.
 • נעלו נעליים נוחות, מכיוון שהאזור סביב הקשת אינו מרוצף בצורה אחידה.
 • קחו את הזמן שלכם לחקור את הקשת ולקרוא את התיאורים של התבליטים והפסלים.
 • שלבו את ביקורכם בקשת קונסטנטינוס עם ביקור בקולוסיאום הסמוך ובפורום הרומי כדי להפיק את המרב מזמנכם ברומא.

לסיכום, קשת קונסטנטינוס היא אטרקציה שחובה לראות ברומא. זוהי אנדרטה יפה ומשמעותית מבחינה היסטורית שבוודאי תשאיר רושם מתמשך על המבקרים. הקפידו לקחת את הזמן שלכם כדי לחקור את הקשת ולהעריך את התכונות הרבות שלה.

the arch of constantine
the arch of constantine

כיצד להגיע

קשת קונסטנטין, הידועה גם בשם ארקוס קונסטנטיני, נגישה בקלות באמצעות תחבורה ציבורית. הנה כמה דרכים להגיע:

 • מטרו: תחנת המטרו הקרובה לקשת קונסטנטין היא תחנת קולוסאו בקו B. משם, הליכה קצרה אל הקשת.
 • אוטובוס: ישנם מספר קווי אוטובוס שעוצרים ליד קשת קונסטנטין, כולל קווים 51, 75, 85, 87, ו-118. בדקו עם רשות התחבורה המקומית או השתמשו באפליקציית מפות כדי למצוא את המסלול הטוב ביותר עבורכם.
 • הליכה: קשת קונסטנטינוס ממוקמת ליד ציוני דרך מרכזיים אחרים, כמו הקולוסיאום והפורום הרומי, מה שמקל על ההליכה אל הקשת. אם אתם שוהים באזור הסמוך, זו עשויה להיות הליכה נעימה אל האזור.
 • מוניות: מוניות זמינות בקלות ברומא, ואתם יכולים לבקש מהמלון שלכם או ממרכז מידע מקומי לתיירים לקבל סיוע בהתקשרות לאחת שתיקח אותכם לקשת קונסטנטינוס.
the arch of constantine
the arch of constantine

מתי לבקר וכמה זמן צריך

האמת שלא צריך הרבה זמן עבור הקשת עצמה..מספיק לעמוד מולה כמה דקות ולהסתכל עליה ולהתפעל ממנה..שימו לב לתבליטים המיוחדים ותעשו כמה תמונות..

לאחר הגעתכם לקשת, תוכלו לחקור את המבנה וסביבתו ברגל. הקפידו לקחת את הזמן שלכם ולהעריך את ההיסטוריה והארכיטקטורה של ציון דרך איקוני זה.

קשת קונסטנטין, הידועה גם בשם ארקוס קונסטנטיני, היא אנדרטה חיצונית ברומא, איטליה, וככזו, אין לה שעות פתיחה וסגירה ספציפיות. ניתן לבקר בקשת בכל שעה ביום, אם כי מומלץ לבקר בשעות היום לחווית הצפייה הטובה ביותר.

עם זאת, חשוב לציין שהאזור המקיף את קשת קונסטנטינוס הוא יעד תיירותי עמוס, וככזה, הוא עשוי להיות סגור לגישה ציבורית במהלך אירועים או טקסים מסוימים. בנוסף, אם אתם מתכננים לבקר בקולוסיאום הסמוך או בפורום הרומי, הקפידו לבדוק את שעות הפתיחה שלהם מכיוון שהם אינם פתוחים 24/7.

the arch of constantine
the arch of constantine

איפה לאכול סביב קשת קונסטנטינוס רומא:

 1. La Carbonara – ממוקמת רק כמה דקות מקשת קונסטנטינוס, המסעדה הנעימה הזו מציעה מנות איטלקיות מסורתיות ופיצות עם דגש על מרכיבים טריים.
 2. All'Oro – ממוקמת כמה דקות מקשת קונסטנטינוס, מסעדה זו בעלת כוכבי מישלן מציעה מנות איטלקיות יצירתיות, כמו ריזוטו עם כמהין, תוך התמקדות בחומרי גלם טריים.
 3. Ristorante Salotto 42 – ממוקמת במרחק של דקות ספורות מקשת קונסטנטינוס, מסעדה זו מגישה מנות רומיות מסורתיות עם טוויסט מודרני, כמו גם מבחר יינות.
the arch of constantine
the arch of constantine
Powered by GetYourGuide

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקולוסיאום מתחילה כאן