הפורום הרומי ליד הקולוסיאום: הכל על פורום רומאנום

הפורום הרומי (Roman Forum) הנקרא גם פורום רומנו או פורום רומאנום הוא אתר התיירות המבוקש ביותר ברומא ליד הקולוסיאום ונמכר ככרטיס משולב כולל הקולוסיאום, הפורום הרומי וגבעת פלטין.

הוא לב ליבה של רומא העתיקה ובימינו אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר ברומא ובעולם.

פורום רומא העתיקה יושב בתוך מה שהיא כיום העיר המודרנית והוא שוכן בין הקולוסיאום מצד אחד, גבעת קמפידוגליו מצד שני, וגבעת הפלטין, שבה שוכנים ארמונות הקיסרים.

זהו אחד המקומות היפים ברומא עם זאת, זה גם מקום שמושך פחות תשומת לב מהקולוסיאום הסמוך.

בעוד שהקולוסיאום נמצא ברשימת ה״חובה לראות״ של כמעט כל מבקר ברומא, זה לא יוצא דופן למצוא אנשים שתוהים אם הפורום הרומי שווה ביקור בכלל ונראה שהשאלה מחכה לתשובה ראויה.

הפורום הרומי רומא
הפורום הרומי רומא

המלצות חשובות – מרכז רומא העתיקה, מכיל שרידים ארכאולוגים רבים כולל שער הניצחון עם תחריט המנורה.

אתר מרשים מאד בגלל התגליות ,המימצאים וגם גודל השטח.לב ליבו של העולם העתיק. מכאן שלטו על טריטוריה עצומת מימדים. ניתן להתרשם מצורת החיים ומהתרבות הרומית המפוארת שהשפיעה ועדיין משפיעה בגלגוליה המודרניים,על הציביליזציה העולמית. מקום עצום ומקסים. המון עתיקות מעניינות, נוף משגע, שער טיטוס ותצפית נהדרת על הקולוסאום ושער קונסטאנטינוס.
שווה לעלות למעלה לתצפית מהמרפסת הגבוהה, להכנס למקדש רומולוס, לצפות בפרסקאות המקוריים שנשמרו שם. מומלץ לשלם למדריך או לשכור אוזניות כדי להבין קצת יותר, אין הרבה הסברים כתובים בשטח.

חוויה מדהימה , לקט של סיפורים סביב כל פסל וכל מבנה היסטורי … למשל ,המבנה "שער טיטוס" מדבר על חורבן בית מקדש ע"י טיטוס … חובה למטיילי רומא.

הפורום הרומאי (פורום רומאנום) הוא מרכזה היסטורי של רומא העתיקה.
הפורום בדומה לשאר הפורמים בימי האימפריה הרומית היה המקום בו רוכזו מוסדות השלטון, הדת והמשפט של העיר ובנוסף שימשו כמרכז מסחרי וחברתי.

ביקור במקום הוא לדעתי חובה, אבל אני מבין שיש הרבה אנשים שלא מתחברים למקום ורואים בו אתר סתמי. מצד שני אין לי ספק שחובבי היסטוריה או ארכאולוגיה יאהבו את המקום מאוד.

שימו לב שהכניסה היא בתשלום ועדיף לקנות את הכרטיס המשולב עם הקולוסיאום.

אין הרבה מקומות ישיבה באתר והליכה היא בשמש ללא צל, ביום חם מומלץ מאוד לבוא עם כובע, וגם קרם הגנה לא יזיק.

היסטוריה של הפורום הרומי

לפי האגדות סביב הפורום, הוא נבנה בתחילה כאות לברית בין מייסד רומא, רומולוס (הוא התגורר על גבעת פלטין), לבין יריבו, טיטוס טטיוס (הוא כבש את גבעת הקפיטולינית). מכיוון שהיה עמק במיקום נוח בין שני היישובים, החליטו השליטים לבנות בו פורום, בו יוכלו שתי הקהילות להיפגש בשל השלום החדש שנרכש.

הפעם הראשונה שבה אנשים התחילו להיפגש כאן הייתה כשהרפובליקה הרומית נוסדה בשנת 500 לפני הספירה. זה התרחב בהדרגה עם הזמן, במיוחד בולט בתקופת שלטונו של יוליוס קיסר. בשלב מסוים, קיסר אפילו נאלץ לרכוש קרקע נוספת כדי לפנות מקום.

עם זאת, ככל שחלף הזמן. יותר ויותר התכנסויות פוליטיות וכלכליות החלו להתקיים באזורים אחרים. הפורום היה בשימוש בתדירות נמוכה יותר. בהדרגה, הוא יצא משימוש ורובו נהרס בערך בזמן שהאימפריה הרומית החלה ליפול בשנת 410 לספירה.

כשאתם בפורום, נסו לדמיין את כל הקיסרים הגדולים שפנו לאנשיהם ממש כאן, עם עמודים מתנשאים ופסלים מגולפים ברקע. עושה לכם עור אווז, נכון?

פורום רומאנום - רקע היסטורי

הפורום הרומי בעבר הקרוב

ארכיאולוג מפורסם קרלו פיה גילה מחדש את הפורום בשנת 1803, אך לקח יותר ממאה שנים לחפש ביסודיות באתר ולחפור באדמה.

אם תחקרו מקרוב, ייתכן שעדיין תראו את הנזק המבני על הבטון שנגרם על ידי גשמים עזים ב-2008.

בשנת 2020, ארכיאולוגים איטלקיים גילו סרקופג (מְכל אבן המשמש כארון קבורה) ללא הבנה ברורה למי הוא מיועד. ויכוחים רבים הביאו אותם בסופו של דבר להאמין שאולי הוא נבנה עבור רומולוס, מייסד העיר.

כעת, הפורום הרומי הוא אטרקציה תיירותית בעלת דירוג גבוה. המבקרים רשאים להתפנק בסיורים רגליים ברחבי הפורום ולחוות את הארכיטקטורה העצומה של רומא העתיקה ממקור ראשון.

חפירות ארכיאולוגיות עדיין פעילות עד עצם היום הזה מכיוון שהיסטוריונים בטוחים שעדיין מסתתרים סודות רבים מתחת לשטחה של הרחבה העתיקה הזו.

Roman Forum, Rome
Roman Forum, Rome

דברים לעשות בפורום הרומי

הפורום הרומי מלא בדברים מדהימים לעשות, רובם בניינים ומקדשים מלפני עידנים. הנה כמה מהדברים שאי אפשר לפספס:

דרך סאקרה

Via Sacra הוא הרחוב הראשי שחוצה את הממסד הזה.

לפי האגדות, ברחוב זה ניצח רומולוס על טיטוס טטיוס. לא רק זה אלא ש-Via Sacra שימשה גם לצעדת ניצחון של המנהיגים אחרי כל ניצחון גדול. בהמשך שימש הרחוב למצעדים צבאיים.

לכו בראש מורם, ושאפו את הגאווה והכוח של הרומאים, שעדיין נישאים באוויר.

מקדש אנטונינוס ופאוסטינה

לאחר ההליכה ב-Via Sacra, עצרו במקדש אנטונינוס פיוס ופאוסטינה.

בניין יוצא דופן בפורום הרומי, קשה לפספס את המקדש הזה. עשרת העמודים המתנשאים שלו ימשכו את עיניכם ברגע.

הקיסר הרומי, אנטונינוס פיוס בנה את המקדש עבור אשתו פאוסטינה, שמתה בשנת 141, מה שהפך אותה לקיסרית הראשונה שזכתה להכרה. לאחר מותו של אנטונינוס הוקדש מחדש המקדש לשניהם.

בין 600 – 800 לספירה, המקדש שולב בכנסיית סן לורנצו.

מקדש שבתאי

מקדש שבתאי הוא האייקוני ביותר מבין כל הבניינים ששרדו ברחבה העתיקה. הרי זה המקדש שאנחנו תמיד רואים בתמונות של הפורום הרומי, לא?

זהו אחד האתרים הקדושים העתיקים ביותר בפורום והוקדש לשבתאי, האל הרומי לזריעת זרעים וחקלאות. הוא נבנה במקור במאה ה-5 לפנה"ס, נהרס בשריפה, נבנה מחדש בשנת 42 לפנה"ס, ושוב שוחזר בין המאה ה-3 ל-4 לספירה. שמונת העמודים היווניים שאנו רואים כיום שייכים למאה ה-1 לפני הספירה.

מכיוון ששבתאי היה אלוהי החקלאות והמזון, למקדש זה היתה חשיבות רבה עבור הרומאים. הוא תפקד כאוצר המדינה ומחסן לעתודות הזהב והכסף של האימפריה. היו בו גם לוחות ברונזה שעליהם היה רשום חוק שנים עשר הלוחות . בנוסף, תיפקד כבית בטוח לארכיון המדינה, תקנים ומאזני שקילה רשמיים.

הקוריה ג'וליה

מה שנראה מבחוץ כמו בניין פשוט ולא מלהיב שימש פעם מקום המפגש של הסנאט הרומי. ה-Curia Julia הוא כנראה בנייני הסנאט העתיקים בעולם הקיימים כיום.

יוליוס קיסר הזמין את הקוריה בשנת 44 לפנה"ס אך אוגוסטוס קיסר השלים אותה בשנת 29 לפנה"ס. שריפה גרמה נזק לבניין במאה ה-2 ולאחר מכן שוחזר. כיום, זהו אחד המבנים השמורים ביותר בפורום אשר הפך בסופו של דבר לכנסייה שהוקדשה לסנט אדריאן במאה ה-7.

קשת ספטימיוס סוורוס

אתם לא יכולים לפספס את חורבות קשת ספטימיוס סוורוס, אחד המונומנטים המרשימים ביותר בפורום הרומי.

נבנה בשנת 203 לספירה כדי להנציח את ניצחונותיו של הקיסר ספטימיוס סוורוס על הפרתים, שער הניצחון בולט בין חורבות הפורום הרומי כיום. גובהו כ-20 מטרים, בנוי משיש לבן, ויש לו 4 תבליטים (במצבי תיקון שונים) המציגים סצנות ממלחמות הפרתים.

Roman Forum, Rome
Roman Forum, Rome

הפורום ליד הקולוסיאום - מידע חשוב

מיקום

הפורום ממוקם ממש בין הקולוסיאום לגבעת פלטין. תוכלו למצוא את כל שלושת המקומות האגדיים הללו בלב רומא, אליהם ניתן להגיע באמצעות אוטובוסים ומטרו אם אתם שוהים קצת יותר רחוק!

הכתובת המדויקת היא Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma, לפי גוגל. תוכלו למצוא את הכניסה הראשית של הפורום לאורך Via dei Fori Imperiali בין הקולוסיאום לפיאצה ונציה.

איך מגיעים לפורום ברומא?

  • הדרך הפשוטה ביותר להגיע לפורום היא על ידי נסיעה במטרו לקולוסיאום, קו B. זה מביא אותכם ממש למקום; הפורום יהיה מימינכם כשתרדו.
  • אתם יכולים גם לקחת אוטובוס או חשמלית. אוטובוס מספרי 75, 81, 673, 175 ו-204 וחשמלית מס' 30 הם אלה שעוצרים ליד הקולוסיאום.
  • וכמובן, תמיד אפשר לקחת מונית. רק היו מוכנים עם קצת מזומן כי חלקם לא יקבלו תשלומים בכרטיס.

שעות פתיחה

  • הפורום פתוח כל יום בין השעות 8:00-19:00 למעט ב-25 בדצמבר וב-1 בינואר.

האם יש אוכל ומתקנים בתוך הפורום הרומי?

בפורום הרומי יש כמה קיוסקים ומזרקות שתייה אבל בסך הכל אין ממש אוכל.

נמליץ לכם בחום לדאוג לארוחות בוקר וצהריים לפני שאתם מגיעים.

האם הפורום הרומי נגיש?

הפורום הרומי אינו נגיש לחלוטין, אך יש בו כמה שבילים מוגדרים למשתמשים בכיסא גלגלים.

ביקור בפורום הרומי עם ילדים

אלה הדברים שחשוב לדעת לפני ביקור בפורום הרומי עם ילדים:

ניתן להיכנס לפורום הרומי עם עגלה אולם רק חלק מהפורום מרוצף. אם אתם יכולים, מומלץ להשאיר את העגלה בבית, במיוחד אם אתם גם מבקרים בקולוסיאום.

ילדים יתפתו לטפס על ראש ההריסות אבל זה אסור. עם זאת, יש מגרש משחקים טוב קרוב לקולוסיאום , אליו אתם יכולים להגיע בקלות לאחר הביקור שלכם ועובד היטב כשוחד!

כאמור, אין אוכל בתוך הפורום ואסור לעשות פיקניקים. עם זאת, זה בסדר לתת חטיף לילד אז אם יש לכם נשנוש בשבילו, זה בסדר.

האם כדאי לבקר באותו יום בפורום הרומי ובקולוסיאום?

הפורום הרומי וגבעת הפלטין נמצאים ממש ליד הקולוסיאום ותוכלו לבקר בשניהם באותו יום.

ביקור קצר בקולוסיאום יכול להימשך כ-45 דקות בלבד והפורום נמצא במרחק של דקה מעבר לכביש. כאן, אתם יכול לבלות שעה, ארבע או אפילו יום.

נמליץ לכם לתזמן לפחות שלוש שעות לביקור מהיר בפורום – אחר צהריים שלם לביקור ראוי.

Powered by GetYourGuide

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקולוסיאום מתחילה כאן